Spausdinti

Turistų lagaminuose padaugėjo draudžiamų suvenyrų

Egzotiškų suvenyrų ir maisto papildų, kurių poveikis žmogaus organizmui neištirtas, užsienyje prisipirkę lietuviai turėtų būti atidesni – jie rizikuoja ilgam įstrigti oro uostų muitinėse. Vasaros metu muitinės pareigūnai iš taisyklių neskaitančių ar sukčiaujančių piliečių surinko nemažą kolekciją draudžiamų įvežti egzotiškų suvenyrų ir maisto produktų.

Populiariausi – koralai

Lietuvių lagaminuose dažniausiai keliauja draudžiami koralai, kriauklės, buteliai su skystyje plaukiojančiais gyviais, eršketinių žuvų ikrai ir lieknėjimo preparatai. Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus duomenimis, bene labiausiai turistus vilioja koralai. Pareigūnai sako, kad dėl savo neįprastos išvaizdos ir spalvos jie ypač populiarūs, bet jei kiekvienas keliautojas iš tropinių kraštų parsivežtų bent po vieną nuolaužą, daugelis gražiausių koralinių rifų tiesiog išnyktų lagaminuose.

Vasaros pradžioje muitinės pareigūnai sulaikė keturis koralus, kurie buvo įvežti pažeidžiant Nykstančių laukinės launos ir floros rūšių tarptautinės prekybos (CITES) konvenciją.

 

Šiomis dienomis gauta Gamtos tyrimo centro išvada patvirtino, kad koralai priklauso retai Acropora koralų genčiai bei Scleractinia rūšiai, o be leidimų juos gabenusiam piliečiui gali tekti pakloti 10 tūkst. litų baudą. Tiesa, koralus į šalį įvežęs mokslininkas tikino, kad apie draudimus nieko nežinojo.

Veža butelius su skorpionais ir gyvatėmis

Liepą muitininkus taip pat sudomino paketas su 14 džiovintų egzotinių drugelių, į Lietuvą gabentų iš Indonezijos. Jie atiduoti ištirti. Taip pat pareigūnai Lietuvos turistų lagaminuose aptiko neteisėtai gabenamų vaistų, į kurių sudėtį įeina augalai, įtraukti į CITES konvencijos priedus, 1,75 g eršketinių žuvų ikrų, 37 vnt. pleistrų, kurių sudėtyje yra leopardo liaukų muskuso bei 3 butelius su skystyje esančiomis gyvatėmis, skorpionais ir baltos spalvos šaknimis.

„Keliautojai nepelnytai piktinasi, kai sulaikomi jų įvežami egzotiniai suvenyrai, kurių įsigijimas prieštarauja CITES konvencijai. Vienas pagrindinių konvencijos principų – mažinti egzotinių gyvūnų bei augalų įsigijimo poreikį. Jam dingus, nebebus ir pasiūlos, bus užkirstas kelias retų rūšių nykimui. Norintiems parsivežti egzotiškų suvenyrų, pirmiausia būtina susipažinti su CITES konvencijos nuostatomis ir Lietuvoje galiojančiomis Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklėmis“, – sakė Muitinės departamento atstovė ryšiams su visuomene Indrė Ramanavičienė.

TaIip pat turistai užmiršta pasidomėti, kad keliaujant lėktuvais, draudžiama asmeniniame bagaže įvežti mėsos ir pieno produktų iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungą. Užtat galima turėti minimalų kiekį eršketinių žuvų ikrų, barškučių iš kaktusų, apdorotų negyvų krokodilų, ne daugiau kaip keturis negyvus jūros arkliukus vienam asmeniui.

Konfiskuotus suvenyrus parduoda aukcionuose

Neseniai, patikrinę vienos iš Kinijos grįžusios lietuvės lagaminą, muitininkai aptiko didelį kiekį Lietuvoje neregistruotų maisto papildų „Spirulina“ ir „LiDa“ – juose yra neleistinų vaistinių preparatų, kurių poveikis žmogaus organizmui neištirtas. Šią vasarą tokių „suvenyrų“ egzotiškų šalių mėgėjų bagaže atsiranda vis daugiau.

Pernai Vilniaus oro uosto muitinės pareigūnai aptiko 233 vienetus draudžiamų augalų ir gyvūnų. Tiesa, apie draudžiamus, bet lietuvių lagaminuose paslėptus maisto produktus duomenų kol kas nėra.

„Oro uostuose sulaikyti daiktai, jeigu nėra sunaikinami, laikomi centralizuotame F tipo muitinės sandėlyje Panevėžyje. Ten laikomos visos muitininkų konfiskuotos prekės. Nesunaikintos prekės parduodamos aukcionuose, kuriuose gali dalyvauti visi norintys piliečiai, atitinkantys konkurso sąlygas. Mūsų tikslas yra aukcione surinktas sumas skirti mokesčių mokėjimui“, – pasakojo Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus darbuotojas Šarūnas Ramanauskas.

Pavyzdžiui, šiuo metu realizuojamos ne Bendrijos prekės, konkurso sąlygas atitinkantys asmenys gali įsigyti miltelių pavidalo medžiagos, savo sudėtyje turinčios tauriųjų metalų (paladžio 4582,60 g, platinos 1275,838 g, aukso 546,788 g).

www.alfa.lt Rugilė Audenienė

2010-08-13

Automobiliu supirkimas Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas